Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av metromode.se. Genom att använda metromode.se godkänner du detta.

Läs merJag förstår!

Gilla oss på Facebook

Mina favoriter

SE ALLT

soja glutenfri

ÄR DET GLUTEN I SOJA?

IMG_1054.JPG

Hej bästa Ida! Jag har två frågor till dig som jag hoppas att du vill svara på.

1. Hur gör du för att få in alla måltider under dagen? Jag tänker speciellt på middag och kvällsmål. Nu på sommaren äter vi ganska sen middag hemma, vid typ 20, och då har jag svårt för att äta mer än kanske ett äpple innan jag går och lägger mig. Hur gör du när du äter en sen middag? För jag vet att du brukar äta havregrynsgröt till kvällsmål. Om du äter middag senare någon dag, tar du ändå ditt kvällsmål kanske en timme efter middagen? 

2. Är det gluten i sojaprodukter? Jag har celiaki och vet att sojasås innehåller gluten. Men innehåller till exempel sojafärs, sojagrädde eller sojamjölk gluten? Jag har hört att det inte är så bra att äta produkter med soja, men varför är det så? 

Massa kramar <3

SVAR: hej fina du och tack för två bra frågor. Här kommer mina svar 🙂

1. Jag känner självklart alltid efter, men i stort sett så äter jag ett ganska stort kvällsmål pga. att jag vet att jag annars kommer vakna på natten och behöva gå upp och äta. Det spelar liksom ingen roll hur stor middag jag än äter så blir jag alltid hungrig igen. Äter jag en sen middag som jag gjorde igår (runt 20.30) så tog jag ett lite mindre kvällsmål typ vid 23. Så känn efter själv vad din kropp vill. Är man ute efter att gå upp i vikt är det bara att pressa ner men vill man bara hålla vikten så lyssna på din kropp och känn efter om eller hur stort kvällsmål du vill ha.

2. Sojamjölk, grädd, yoghurt mm ska vara glutenfritt. Jag har aldrig stött på en sojaprodukt med gluten i. Det skulle vara om de har gjort kombination soja/havre eller något annat i så fall. Vad det gäller färs så finns det massa olika men köper du naturell sojafärs så ska det enbart innehålla soja och då vara glutenfri. Men se upp för smaksatta halvfabrikat då de ibland kan slinka ner gluten mm. Tror även det är vete i quorn. Men för att vara säker så läs på baksidan av förpackningarna då det ofta står allergi info. Ibland kan det vara så att produkterna gjorts i samma fabrik som ex produkter med vete och då innehålla spår av gluten. För mig som bara är lite känslig gör det inget men om man har Celiaki så bör man vara mer försiktig.

Vad det gäller sojasås så står det ju att det är gjort på vete. Dock så har jag läst och hört att många säger att den ändå är glutenfri då gluten försvinner i fermenteringen. Jag kan äta vanlig soja utan problem, dock är jag inte alls så känslig mot gluten längre som jag var förr.

Någon med riktig Celiaki som kan svara på denna frågan? Hur funkar sojasås för er? 

Ida Wargs webbshop
Dölj
metro mode weekly

Signa upp dig till vårt nyhetsbrev!

Lifestyle
Susanne Barnekow
Mode
Fanny Ekstrand
Lifestyle
Linn Herbertsson
Lifestyle
Vanja Wikström
Lifestyle
Josefin Dahlberg
Mode
Pamela Bellafesta
Home
Andrea Brodin
Mode
Petra Tungården
Lifestyle
Henrietta Fromholtz
Hälsa
Ida Warg
Lifestyle
Sandra Beijer
Hälsa
Foodjunkie
Lifestyle
Tess Montgomery
Mode
Emma Danielsson
Hälsa
Josefines Yoga
Mode
Paulina Forsberg
Home
34 kvadrat
Man
Niklas Berglind
Lifestyle
Elin Johansson
Hälsa
Fannie Redman
Lifestyle
Makeup by Lina